Projektując ogrodzenie - jakie czynniki brać pod uwagę?

Projektując ogrodzenie - jakie czynniki brać pod uwagę?

Ogrodzenie to nie tylko element ochronny, ale także ważny element dekoracyjny naszej posiadłości. Projektując płot, warto wziąć pod uwagę styl architektoniczny naszego domu oraz całą kompozycję ogrodu. W artykule znajdziesz wiele cennych wskazówek, jak dobrać styl, kolor oraz materiał ogrodzenia, aby doskonale współgrało z całością. Dzięki tym prostym zasadom, zaprojektujesz niepowtarzalne ogrodzenie, które podkreśli piękno Twojej posiadłości.

Nasze rady:

  • Projektując ogrodzenie należy wziąć pod uwagę styl domu, który ma współgrać z całą posiadłością.
  • W zależności od preferencji, można postawić na nowoczesne rozwiązania lub bardziej tradycyjne.
  • Właścicielom niewielkich posesji odradza się wybór ogrodzenia powyżej 1,8 metra, gdyż mała działka wygląda lepiej z niskimi panelami z elementami ażurowymi.
  • Kolor ogrodzenia może być mocnym akcentem lub neutralny i komponować się z domem i jego całym ogrodzeniem.
  • Materiały wykończeniowe powinny nawiązywać do ozdobnych elementów nieruchomości.
  • Warto zwrócić uwagę na wysokość ogrodzenia, jego kolor oraz materiał, z którego będzie wykonane, by całość tworzyła spójną i estetyczną całość.

Styl domu projektując ogrodzenie.

Jeden z najważniejszych czynników, na który należy zwrócić uwagę, to styl domu. Ogrodzenie powinno harmonijnie współgrać z całym budynkiem i jego otoczeniem. Jeśli mamy nowoczesny dom, warto postawić na ogrodzenie z nowoczesnych materiałów, takich jak aluminium, metal czy szkło. Natomiast do domów w stylu rustykalnym, lepiej pasować będą ogrodzenia z drewna lub kamienia. 

Preferencje właściciela.

Kolejnym istotnym czynnikiem są preferencje właściciela. W zależności od gustu, można postawić na nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania, lub bardziej klasyczne, tradycyjne ogrodzenia. Właściciele niewielkich posesji powinni pamiętać, że wybór ogrodzenia powyżej 1,8 metra może skutkować wizualnym zmniejszeniem działki, dlatego zazwyczaj lepiej wybierać niskie panele z elementami ażurowymi. 

Kolor ogrodzenia.

Kolor ogrodzenia również ma wpływ na wygląd całej posiadłości. Może stanowić mocny akcent lub też być neutralny i komponować się z kolorem domu i jego ogrodzenia. W przypadku wyboru mocnego koloru, należy pamiętać, że może on przykuwać uwagę i stanowić dominujący element. 

Materiały wykończeniowe.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem, są materiały wykończeniowe. Powinny one nawiązywać do ozdobnych elementów nieruchomości. W przypadku nowoczesnych domów, warto postawić na szkło czy metal, natomiast do domów w stylu rustykalnym, lepiej będą pasować ogrodzenia z drewna lub kamienia. 

Podsumowując, projektując ogrodzenie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników: styl domu, preferencje właściciela, kolor ogrodzenia oraz materiały wykończeniowe. Wszystko po to, by całość tworzyła spójną i estetyczną całość, która będzie cieszyć oczy nie tylko właścicieli, ale i przechodniów.